Доступність посилання

ТОП новини

«Заборонено показувати влучання». Аксьонов не хоче бачити в Криму «прильоти», а його депутат домагається страт


Пожежа у Феодосії після атаки БПЛА, 7 жовтня 2024 року
Пожежа у Феодосії після атаки БПЛА, 7 жовтня 2024 року

В анексованому Криму оголосили тотальну заборону на публікацію фото й відео наслідків вибухів і «прильотів» по військових об'єктах РФ. Підконтрольна Москві місцева влада намагаэться приховати цю інформацію під приводом «забезпечення безпеки» і домагається найсуворіших покарань для порушників. Що відбувається і чому в Криму опинилися під забороною реальні наслідки повномасштабного вторгнення Росії в Україну, розповідаємо в матеріалі Крим.Реалії.

Вибухи і «прильоти» в Криму фіксують з літа 2022 року. У Збройних Силах України в більшості випадків підтверджують причетність до цих подій, пояснюючи, що намагаються так зруйнувати логістику Росії, яка постачає через територію Криму військову техніку і живу силу на південний фронт.

Російська влада Криму всіляко намагається обмежити інформацію про це. Вона пробувала зробити це заборонами на рівні російського законодавства. Але після того, як Москва не підтримала цю ініціативу, вирішила обмежитися забороною на регіональному рівні.

«Заборона заради безпеки»

Російський глава Криму Сергій Аксьонов (за доументами – Аксенов) своїм указом заборонив знімати і публікувати наслідки ударів ЗСУ по російських військових об'єктах. Відповідний документ він підписав у липні для «забезпечення громадської безпеки, охорони військових та інших важливих об'єктів».

Сергій Аксьонов
Сергій Аксьонов

Згідно з документом, заборонено поширювати у ЗМІ, соцмережах і месенджерах фото й відео місць розміщення ППО РФ та інших російських військових об'єктів, вибухів та «інших наслідків надзвичайних подій».

«На території Криму запроваджується заборона на поширення у ЗМІ, соцмережах і месенджерах фото- та відеоматеріалів, географічних координат та іншої інформації, що дозволяє визначити: місця розміщення систем ППО, озброєння, техніки та пунктів тимчасової дислокації військових підрозділів; наслідки теракту, диверсії, інших надзвичайних подій; місця влучання, падіння, детонації ракет, БПЛА, безпілотних морських роботизованих комплексів тощо», – наголовис Сергій Аксьонов.

Дим після ймовірної атаки безпілотника у Севастополі, Крим, 29 квітня 2023 року
Дим після ймовірної атаки безпілотника у Севастополі, Крим, 29 квітня 2023 року

Така заборона – не новина для кримчан. Вона де-факто діє на півострові з 2023 року.

Російська влада Криму забороняє знімати й оприлюднювати відео «прильотів» по військових об'єктах РФ, намагаючись замовчувати такі факти.

Зокрема, чиновники вимагають від кримчан визначитися, що важливіше: Батьківщина та її інтереси чи хайп і перегляди?

Проте, все нові такі факти з'являються у відкритому доступі. Російські силовики вираховують авторів таких фото та відео і переслідують їх.

Москва не дає добро

Російська влада Криму раніше ініціювала процес посилення російського законодавства за публікацію ударів по російських військових об'єктах у Криму. Про розробку «законодавчої ініціативи щодо внесення змін до Кодексу про адміністративні правопорушення Росії» заявляв спікер російського парламенту Криму Володимир Константинов.

Він стверджував, що ця ініціатива підтримана російською владою в Москві. У підсумку ці кримські ініціативи так і не були затверджені в РФ.

Володимир Константинов
Володимир Константинов

У Кремлі також відмовилися від ідеї запровадження кримінальної відповідальності за публікацію кадрів наслідків атак ЗСУ на російські об'єкти, заявив раніше прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков.

У російському експертному співтоваристві ініціатива посилення відповідальності за публікацію наслідків «прильотів» викликає дискусії. Одні вважають, що цивільна або кримінальна відповідальність повинна наступати тільки в тому випадку, якщо в кадр потрапили об'єкти військової або критичної інфраструктури, наприклад, АЕС. Інші впевнені, що оприлюднення таких інцидентів може бути корисним в умовах інформаційної війни, оскільки спрощує боротьбу з фейками.

Пожежа на нафтобазі у Феодосії 7 жовтня 2024 року
Пожежа на нафтобазі у Феодосії 7 жовтня 2024 року

Незважаючи на те, що кримські законодавчі ініціативи не завжди знаходять відгук у Москві, їх продовжують плодити. Депутат Держдуми РФ від Криму Михайло Шеремет, що входить в орбіту Сергія Аксьонова, домагається зняття мораторію на смертну кару для «терористів на період військових дій РФ проти України, щоб «різко знизити» кількість злочинів терористичного спрямування.

Депутат Держдуми Росії Михайло Шеремет з автоматом, 23 лютого 2020 року
Депутат Держдуми Росії Михайло Шеремет з автоматом, 23 лютого 2020 року

У липні він заявив про намір скерувати запит з цього питання до Конституційного суду РФ.

Цю ідею в Росії обговорюють давно і теж із дискусіями. У червні про повернення смертної кари просив президента Росії Володимира Путіна депутат Держдуми РФ Сергій Миронов. Глава РФ на цей заклик не відреагував.

«Залякують тих, хто чинить спротив»

Приховуючи «прильоти» в Криму, місцева російська влада хоче «створити ілюзію повного контролю і безпеки», заявляють у Кримськотатарському ресурсному центрі.

«Окупаційні медіа, зокрема, в Криму працюють над тим, щоб показати: все спокійно, все під контролем, ППО працює ефективно. Вони хочуть переконати людей, що Крим у безпеці, що російських систем достатньо, щоб закрити небо від атак з боку України. Це їхнє головне інформаційне завдання», – каже голова правління КРЦ Ескендер Барієв.

Ескендер Барієв
Ескендер Барієв

Навіть попри регулярні вибухи на Кримському півострові російська сторона до останнього приховує масштаб подій і визнає лише те, що не вдається приховати, зазначає він.

Заборона публікації місць «прильотів» у Криму може свідчити про успіхи Збройних Сил України, які атакують військові об'єкти РФ у регіоні, вважає політологиня з Криму Євгенія Горюнова.

Євгенія Горюнова
Євгенія Горюнова

«Заборона публікації місць «прильотів» підтверджує успіх ударів ЗСУ по Криму, особливо по РЕБ і таке інше. Це відкриває можливості для нових ударів уже по військових частинах, складах, аеродромах тощо. І росіяни розуміють, що дані про розміщення цих мобільних установок – не тільки з космосу. Тому кримська влада вимагає посилення законодавства», – розповіла вона Крим.Реалії.

Влада сусідньої Росії не приймає ці кримські ініціативи, оскільки такі заходи можуть призвести до масових судових рішень, з одного боку, через звичку росіян публікувати в соцмережах фото і відео повітряних атак ЗСУ, а з іншого – тому що це продемонструє, що успішні влучання ЗСУ не поодинокі, а це підірве довіру до російської ППО, каже Євгенія Горюнова.

Вигляд на селище Новофедорівка, Саки, де на території аеродрому сталися вибухи, 9 серпня 2022 року
Вигляд на селище Новофедорівка, Саки, де на території аеродрому сталися вибухи, 9 серпня 2022 року

Заявляючи про посилення відповідальності для кримчан і повернення смертної кари, російські чиновники Криму намагаються залякати тих, хто продовжує чинити спротив російській агресії, вважає політологиня.

«Ініціатива щодо скасування мораторію на смертну кару для «терористів», я вважаю, пов'язана з бажанням залякати кримчан ще більше, тому що в Криму велика кількість кримінальних справ – звинувачення в тероризмі (як правило, «справи кримських мусульман», але не тільки). Тобто, незважаючи на тривалий термін перебування під російським контролем, кількість нелояльного населення на півострові залишається фактором загрози для російської влади Криму, яка й ініціює посилення кримінальної відповідальності», – каже Євгенія Горюнова.

Про спротив кримчан російській агресії заявляють і в Представництві президента України в АРК. У відомстві дякують їм за «оперативні повідомлення про ситуацію на Кримському півострові щодо соціально-економічної ситуації, пересування військ РФ, руху спротиву окупації тощо».

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG